12.5.2018 7. kolo RŽL SA , Příbram
O příbramského krále
12.5.2018 8. kolo RŽL SB 2018, Buštěhrad
Velká cena města Buštěhradu
8.-9.9.2018 Republikové soutěže mládeže 2017-2018 - MČR do 14 let v rapidu, Žďár nad Sázavou
HD10. HD12, HD14

Aktuality Komise mládeže

Nejchytřejší děti Středočeského kraje bojovaly za šachovnicemi o přebornické tituly

Vítězka HD10 Kateřina Pastrnková (Říčany)
Kateřina Pastrnková

Mladá Boleslav 22.6. 2014 - 131 dětí přijelo do Mladé Boleslavi, aby dva dny měřily své síly u šachovnic. Celkem se soutěžilo ve čtyřech turnajích rozdělených podle věkových kategorií – do 10, 12, 14 a 16 let. Ti nejlepší si vybojovali postup do národního turnaje.

Postupový klíč v šachu je velmi přísný. Tento sport je velmi rozšířený a jen ve středních Čechách hraje šachy závodně zhruba pět set dětí,“ vysvětluje předseda komise mládeže Středočeského kraje Jaroslav Říha a dodává: „Na mistrovství Čech se propracuje pouze 37 dětí z našeho kraje.“

V nejmladší kategorii zvítězila velmi talentovaná šachistka z Říčan Kateřina Pastrnková, která suverénně vyhrála a neporazil jí vůbec nikdo včetně kluků.

Vlastně je jedno jestli hraju s klukem nebo holkou. Porazit chci všechny. Nejtěžší byl zápas s Ondrou Kupkou, který je také z Říčan, ale z jiného klubu. Bylo to takové derby,“ říká k zápasům Kateřina Pastrnková.

V turnaji chyběl však nejsilnější soupeř stejného věku - Jakub Vojta z Vlašimi. Ten si troufl hrát o věkovou kategorii výš a dokonce i mezi staršími spoluhráči s přehledem vyhrál. K triumfu s pohárem v ruce řekl: „Hrát se staršími bylo normální, snažil jsem se. Šachy hraju doma každý den a někdy i sám se sebou. Moc mě to baví.“

Všechny partie z vyšších kategorií si bude moci veřejnost stáhnout z internetových stránek www.chess-result.com Podle zapisovatelů bylo vidět mnoho zajímavých partií plných zvratů a intelektuálních dramat se vším všudy. V kategorii do 14 let zvítězil a krajským přeborníkem se stal Jiří Soukup z Buštěhradu, u poslední kategorie do 16 let se vítězem stal Jiří Vrecion z Řevnic.

Chyběly tu největší středočeské hvězdy, jako je Nela Pýchová. Je hráčkou, která vozí medaile z mistrovství Evropy a postup na nejlepší české soutěže má automatický,“ vysvětluje Jaroslav Říha.

Turnaj probíhal na 7 kol, každý hráč měl na své tahy 60 minut. Děti do deseti let hrály devět kol s časem 45 minut. Mnohé partie vyvolaly velké emoce. Chyba v závěru dvouhodinového zápasu, může znamenat konec turnajových nadějí. I proto byly čas od času na chodbách vidět děti se slzami v očích nebo byly naopak slyšet výkřiky radosti z vítězství.

Krajský přebor v Mladé Boleslavi probíhá už čtvrtým rokem. Na organizaci takto velkého turnaje se spojily dva oddíly: Šachklub města Dobrovice a šachový oddíl TJ Auto Škoda Mladá Boleslav,“ říká jeden z organizátorů a hlavní rozhodčí Roman Šoltys: „Daří se sehnat i sponzory, letos to byla Šroubárna Turnov a.s., mediálně pomáhá Rádio Blaník.“